Pirmojoje šio teksto dalyje aptarėme duomenų vizualizacijos pradžią. Žemiau skaitykite straipsnio tęsinį.
Kompanijoje Qlik įsitikinę, jog kuo daugiau žmonių įmonėje naudojasi analitika, tuo daugiau naudos tokia įmonė gauna. Duomenys tėra šaltinis. Technologijos tėra įrankis. Žmonės duomenims įkvepia gyvybės, žmonės priima sprendimus.
Qlik Sense yra naujas kompanijos Qlik, sukūrusios tvirtas pozicijas pasaulyje užėmusią analitikos platformą QlikView, interaktyvios ir vizualios duomenų analitikos įrankis. Qlik Sense apima visą spektrą verslo duomenų analizės procesų, – tiek savarankiškos duomenų vizualizacijos, tiek centralizuotai valdomos orientuotos analitikos (guided analytics) aplikacijos bei verslo rodiklių sistemos. Su Qlik Sense kuriamos profesionalios ir šiuolaikiškos duomenų vizualizacijos, tai – įrankis, kuriuo gali naudotis tiek pavieniai žmonės, tiek grupės, jis leidžia dalintis įžvalgomis, komunikuoti tarpusavyje ir kolektyviai rasti geriausius sprendimus. Qlik Sense platforma užtikrina naudotojams mobilų naudojimąsi, duomenų integraciją ir valdymą ne tik mažoms, vidutinėms, bet ir didelėms organizacijoms. Asociatyvinės duomenų architektūros dėka tiek su QlikView, tiek su naujuoju Qlik Sense galima analizuoti ir matyti visas įmanomas asociacijas, slypinčias net ir skirtingų duomenų šaltinių informacijoje, o ne tik vieną pasirinktą dalį, kaip siūlo hierarchiniu pagrindu veikiančios tradicinės analitinės sistemos. Tampa įmanoma atsakyti į klausimus “kodėl” ir pastebėti, “kas toliau?”.
Profesionalai išskiria šiuos svarbiausius Qlik Sense privalumus: šiuolaikiška vizualizacija, naudojimo paprastumas, mobilumas, duomenų interpretacijų galimybės (data storytelling), asociatyvinė duomenų architektūra, reglamentuota duomenų struktūra ir itin didelis dėmesys skirtas duomenų saugumui. Visų šių savybių kombinacija vartotojui leidžia kurti ataskaitas ir vizualizacijas savarankiškai, išskirti esminius akcentus, pagrįsti savo sprendimus. Vartotojas gauna įrankį, kuris realiai padeda ir skatina siekti rezultatų – įgalina matyti pasiekimus bet kuriuo metu, planuoti ir veikti taip, kad kuo greičiau pasiektų iškeltus tikslus, dalintųsi analizės atradimais su kolegomis ir kartu priimtų geriausius sprendimus.
Profesionalai išskiria šiuos svarbiausius Qlik Sense privalumus: šiuolaikiška vizualizacija, naudojimo paprastumas, mobilumas, duomenų interpretacijų galimybės (data storytelling), asociatyvinė duomenų architektūra, reglamentuota duomenų struktūra ir itin didelis dėmesys skirtas duomenų saugumui. Visų šių savybių kombinacija vartotojui leidžia kurti ataskaitas ir vizualizacijas savarankiškai, išskirti esminius akcentus, pagrįsti savo sprendimus. Vartotojas gauna įrankį, kuris realiai padeda ir skatina siekti rezultatų – įgalina matyti pasiekimus bet kuriuo metu, planuoti ir veikti taip, kad kuo greičiau pasiektų iškeltus tikslus, dalintųsi analizės atradimais su kolegomis ir kartu priimtų geriausius sprendimus.
Qlik Sense savybės:
Savarankiška analitika ir vizualizacija:
-asociatyvinis modelis;
-išmaniosios vizualizacijos;
-paprasta naudoti kiekvienam, lengva kurti ataskaitas su “temp-trauk” funkcija.
Dalinimasis žiniomis ir įžvalgomis:
-bendradarbiavimas ir dalinimasis informacija centralizuotai;
-duomenų interpretacijos ir ataskaitos;
-mobilumas – analitika bet kur ir bet kada.
Platforma visai įmonei:
-sukurtos aplikacijos, paprastai pritaikoma, tobulinama įmonės viduje;
-patikima duomenų integracija;
-valdoma pačios įmonės.
Trumpas Qlik Sense savybių apibrėžimas demonstruoja Qlik inovatorių komandos gebėjimus sudėti į analitikos platformos kūrimą tai, apie ką kalbėjome pirmojoje straipsnio dalyje. Jei S.Jobsas prigimtines žmogaus savybes pritaikė, kurdamas naujos kartos kompiuterį, vėliau mobilųjį telefoną, tai Qlik technologai ieškojo tokių sprendimų analitikoje ir, tiesą sakant, pristatė analitinį įrankį, kuriam rinkos dalyviai nebuvo pasiruošę arba dar nežinojo, kad jis jiems reikalingas. Tokios kompanijos ir apibrėžiamos kaip inovatoriai. Kompiuterių specialistas Alanas Kay yra taikliai pasakęs, “norite nuspėti ateitį – išraskite ją.” Kai kurių rimtų analitikų, IT specialistų sąmonė vis dar nepasiruošusi priimti fakto, jog analitika tampa lengvai suprantama visiems. Vizualios analitikos srityje Qlik Sense irgi yra visiškai vizionieriškas produktas, aplenkęs laiką. Daugumai vis dar sunku įsivaizduoti, jog savarankiškai analizuoti milijonus duomenų įrašų tapo taip paprasta. Qlik sukurtas Sense yra pritaikytas…visiems. Ir tiems visiems neliks nieko kito, kaip atsitraukti nuo Excel ir pradėti tobulinti įgūdžius analizuojant ir interpretuojant duomenis šiuolaikiškai, teks įsidrąsinti ir pradėti atrasti įžvalgas bei siūlyti sprendimus. Metas nustoti nepatikliai žiūrėti į tai, kas paprasta. Jei sudėtinga, – tai nereiškia, jog funkcionalu. Ne vienas duomenų guru vis dar netiki, jog analitika gali naudotis kiekvienas, ir mano, jog tai tebėra tik elitinių duomenų mokslininkų privilegija. Analitikos technologijos vystosi itin sparčiai. Lietuva yra pasaulio dalis: pasaulinės analitikos tendencijos ne kažkada ateis, jos atėjo šiandien. O pirmieji, kaip žinia, visada turi pranašumą.”
Qlik Sense augina įmonių darbuotojų duomenų raštingumą – juk kol kas dar negalime tvirtinti, jog visi puikiai supranta ir gali intepretuoti duomenis. Qlik Sense, kuris yra lengvas, aiškus, masinis, vizualus, yra kaip tik toks analitinis įrankis, kokio reikia šiuolaikiniam vadybininkui, vadovui, pažįstantiems technologijas tiek, kiek to išmokė Google. Toks intuityviai naudojamas analitinis įrankis įmonių viduje pamažu tampa paklausia preke: tie, kurie naudojasi, gali duoti atsakymus į klausimus akimirksniu, stebėti savo veiklos rezultatus, veikti veiksmingai ir greitai, todėl gerokai lenkia tuos, kurie dirba praėjusių metų metodais. Neabejotinai, anksčiau ar vėliau toks vadybininkas keliaus pas įmonės vadovą ir reikalaus jam kasdieniniam darbui būtino analitinio įrankio. Nesame pranašai, – remiamės ilgalaike patirtimi ir tendencijomis. Su tokiomis situacijomis vis dažniau susiduriame, o tai leidžia tikėti augančia analitikos kultūra Lietuvoje.
Qlik Sense buvo pristatytas 2014-ais metais, – tuo metu dar visai šviežią produktą Qlik inovatoriai bandė, tobulino, stebėjo rinkos reakciją. Qlik Sense buvo kuriamas, siekiant atitikti rinkos dalyvių vizualiosios analitikos poreikius. Qlik Sense atsiradimas šalia QlikView kompanijai Qlik reiškė dviejų produktų strategijos pradžią. Šiandien Qlik siūlo platformą, kuri pelnytai gali būti vadinama moderniąja analitika. Ir to fakto pripažinimas buvo 2016 m. vasario mėn. paskelbtas Gartner verslo analitikos lyderių kvadrantas.
Rinka vystosi, vartotojų poreikiai auga, keičiasi ir reikalavimai analitiniam įrankiui. Qlik inovatoriai, stebėdami šiuos pokyčius ir tirdami lūkesčius, klausydami klientų istorijų, gali pasakyti, kad sukurta dviejų įrankių platforma reiškia didesnį vartotojų pasitenkinimą, mažesnes sąnaudas ir, žinoma, nuoseklesnius rezultatus. Jei QlikView atitinka orientuotos analitikos (guided analytics) poreikį, tai Sense gali būti vadinamas savarankiškos (self-service) analitikos įrankiu. Profesionalūs QlikView vartotojai savo bloguose rašo, jog lengvai suvokia, kodėl šalia QlikView reikėjo tokio produkto kaip Qlik Sense. Vienas jų aiškina, jog tokiam vartotojui, kuris nekelia sau sudėtingos analizės tikslų, o kasdieniniam darbui jam pakanka susikurti kelias asmenines verslo rodiklių sistemas, visada įtiks Qlik Sense. Tarp analitikos asų formuojasi dvi stovyklos: priklausomai nuo poreikių, įgūdžių, asmeninių savybių, analitikos suvokimo vieni lieka su QlikView, kiti renkasi Qlik Sense. Tačiau abi pusės sutaria, jog šių produktų lyginimas yra absoliučiai beprasmis. Qlik profesionalas Steve Dark’as rašo: “…daugeliui dalykų sukurti aš ir toliau naudosiu QlikView, bet, kai man prireiks įspūdžio, Sense bus tas įrankis, kuriuo pasinaudosiu. Kurį įrankį naudoti, reikia spręsti kiekvienu atskiru atveju ir atsižvelgiant į esamus poreikius, – tada bus pasiekti geriausi rezultatai.”
Qlik Sense nėra nauja QlikView versija – tai visiškai naujas produktas.
Tačiau neišvengiamai abu produktai tebėra lyginami. Nors jie veikia tuo pačiu, asociatyvinės architektūros principu, jų vartotojų sąsajos (UI) yra skirtingos. Formulės ir scenarijai, pagal kuriuos veikia QlikView, bus tokie pat ir Qlik Sense. Tačiau pastarasis naudoja biblioteką, todėl ne visada seks iš anksto numatytais scenarijais. Jie abu veikia pagal tą pačią “žalia-balta-pilka” logiką, ir abiejuose duomenis valdo tas pats duomenų asociatyvinio indeksavimo variklis, jie vienodai greitai pateikia atsakymus į užklausas ir naudoja vienodus duomenų modeliavimo principus, tačiau kartu jie yra ir labai skirtingi. QlikView yra naudojamas kaip įrankis analitinėms verslo aplikacijoms kurti. Tai apibūdinama kaip orientuota analitika (guided analytics), kai kūrėjai (developers) sukuria visą duomenų modelį, lenteles, formules bei pateikia analitinę aplikaciją galutiniam vartotojui. Tuomet galutinis vartotojas ja naudojasi, analizuoja duomenis, bet galimybių kurti vizualizacijas savarankiškai neturi. Su Qlik Sense sąvoka “galutinis vartotojas” tiesiog eliminuojama, – kūrėjais tampa visi, kiekvienas gali kurti savas ataskaitas, vizualizacijas, lenteles – tokias, kokių norisi. Jis tampa ir kūrėju, ir vartotoju viename.
Kaip savarankiška naujosios kartos analitikos sistema, Qlik Sense yra skirtas šiuolaikiniam žmogui, kuris yra žingeidus, naudojasi daugeliu technologinių naujovių kasdieniniame gyvenime, kuriam darbe irgi nebesinori tarpininkų. Aiškus ir intuityvus – toks yra šis įrankis. Prisiminkite, ar ne tokį jausmą turėjome kiekvienas, pirmąkart laikydami rankose išmanųjį telefoną (šiandien jais naudojasi net garbaus amžiaus senjorai!), – vis prisimenu ir lyginu, nes kaskart atrandu daug panašumų tame, ką pakeitė St.Jobs’as telekomunikacijos srityje ir kas šiandien vyksta analitikoje. Qlik Sense kaip ir kiekviena programinė įranga, nenustoja vystytis, – su kiekviena versija specialistai įveda naujas funkcijas ir naujas galimybes. Atsisiųskite, išmėginkite, klauskite – neįtikėtina, kaip greitai auga Qlik Sense naudojančiųjų ratas.
Kokią analitiką pasirinkti, kuriuo keliu eiti Jūsų įmonei, kaip toliau vystyti QlikView, kokie QlikView ir Qlik Sense skirtumai, kaip šios dvi sistemos gali veikti kartu, – atsakymai į šiuos klausimus nėra šio straipsnio tikslas, tačiau galime patikinti, kad apie tai rašysime ir kalbėsime, kviesime į seminarus, verslo pusryčius ir asmeninius susitikimus. Daugelį atsakymų suteikia ir Qlik organizuojami internetiniai seminarai (www.qlik.com), apie tai aktyviai diskutuoja Qlik profesionalai bloguose. Qlik atstovas Lietuvoje yra ketvirtus metus rinkoje veikianti įmonė Day Q. Day Q dirba tiesiogiai ir per partnerių tinklą, turi stiprią konsultantų komandą, organizuoja mokymus, – nusprendę naudoti Qlik, šalia visada turėsite patikimus ir profesionalius partnerius. Sekite www.dayq.lt naujienas – Qlik Sense pristatymas Lietuvoje numatomas 2016 m. balandžio mėn.
Pasaulyje su Qlik atsakymus randa per 35.000 vartotojų, o Lietuvoje Qlik naudoja jau per 150 įmonių, naudojančių QlikView ir pradedančių naudoti Qlik Sense. Tokioje mažoje, analitikoje dar pirmoko amžiuje esančioje Lietuvos rinkoje, tai ženklus pasiekimas. Ir tai tik pradžia.
Straipsnio pabaigoje dalinamės nuorodomis, kurios leis sužinoti daugiau.
Apie Qlik Sense:
Qlik Sense® self-service visualization
See the whole story that lives within your data
Unlocking the Secrets of Qlik Sense Enterprise
Customers, Analysts and Qlik Sense 2.1
Analytics For Anyone
Making Sense of Qlik Sense
The difference between QlikView and Qlik Sense
Duomenų vizualizacija:
Data Visualization Foundations: Color
If I Could Only Choose One Visualization…
Third Pillar Of Mapping Data To Visualizations: Usage
Day Q, Qlik Master Reseller partneris Lietuvoje
Linkedin
Twitter
Facebook
Youtube lietuviškai titruoti Qlik video
Slideshare skaidrės, prezentacijos lietuviškai
Tekstą parengė:
Lina Kriukelienė
UAB Day Q marketingo vadovė
l.kriukeliene@dayq.eu
Dalintis, platinti, naudoti visą tekstą ar ištraukas galima tik turint UAB Day Q sutikimą.