“Atliktą praktiką įmonėje “Day Q” galėčiau priskirti prie vienų iš geriausių momentų mano gyvenime. Tikslingai praleistas laikas leido suprasti, jog verslo duomenų analitika yra mano pašaukimas. Lietuvoje reikia daugiau tokių inovatyvių įmonių, kurios pasitiki jaunais studentais ir suteikia galimybę sužibėti, o ne tiesiog nusimeta neįdomius darbus. Puiku, ačiū!” Jovita , Kauno technologijos universiteto, Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto studentė
“Praktika šioje įmonėje būvo tikrai verta mano laiko ir energijos, kuriuos skyriau važinėjimui iš Kauno į Vilnių bei praktikos vadovo iškeltoms užduotims įgyvendinti. Du mėnesiai dirbant “Day Q” buvo pilni pamokų ir iššūkių, atrodo, kad jie praėjo labai greitai, nors prisiminus per juos buvo nuveikta ir nudirbta tikrai daug darbų. Džiaugiuosi, kad teko galimybė privalomąją praktiką atlikti šioje įmonėje, nes ji man suteike praktinių žinių, supratimą apie darbo etiką bei gerą ir malonų laiką.” Lukas, Kauno technologijos universiteto, Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto studentas
Su šiais dviem ambicingais jaunais žmonėmis, susiradusiais mūsų praktikos skelbimą svetainėje gerapraktika.lt, jų įspūdžius ir patirtis aptarėme priešpaskutinę dvejus mėnesius trunkančio mokymosi dieną. Per tą laiką mūsų biure jie nebuvo nei drovūs, nei įsibauginę dėl naujos vietos ar naujų kolegų, greičiau atvirkščiai, tad kalbėtis su drąsiais ir atvirais žmonėmis bei išgirsti jų įspūdžius buvo ne tik įdomu, bet ir naudinga.
Abu atvyko iš Kauno technologijų universiteto, matematikos ir gamtos mokslų fakulteto, tik Jovita studijuoja taikomąją matematiką ir finansus, o Lukas – verslo sistemų matematinį modeliavimą. Abu ieškojo realios praktikos tarp analitikos profesionalų, tad jų visiškai negąsdino kasdienis važinėjimas į Vilnių. “Norėjome išlįsti iš komforto zonos, perlipti per save, – čia matėme didesnes galimybes”, – sakė Jovita ir Lukas.
Į praktiką ieškojome pačių gabiausių ir geriausių, turėjome parengę mokymosi planą ir rimtas užduotis, kurioms atlikti mums vis pristigdavo laiko. Norėjome, kad mokydamiesi jauni žmonės kartu galėtų sukurti naudojamą ir reikalingą analitikos sprendimą. Aplikuojančius į praktiką kviesdavome pokalbiui, analizuodavome jų žinias, nusiteikimą ir užduodavome namų darbus. Taip norinčiųjų sąrašas gerokai sutrumpėjo. Kaip šiandien man pasakoja Jovita ir Lukas, nors rankos ir drebėjo nuo įtampos pirmojo pokalbio metu, tačiau išėjus po kelių valandų pokalbio su užduotimis, pirma atėjusi mintis buvo: “Na, čia tikrai rimta”. Dabar Jovitai ir Lukui ima juokas ir dėl buvusio jauduliuko, ir dėl pirmosios užduoties, kuri tada pareikalavo ištiso savaitgalio, nors dabar būtų įveikta per kelias valandas. Kaip prisimena mano jaunieji kolegos, pirmojo susitikimo metu jiems buvo parodytas ir analitinis įrankis “Qlik Sense”, – tai juos dar labiau sudomino, nes tai, ką jie matė, niekaip nepriminė senųjų technologijų, kurių pagrindu vis dar ruošiami studentai. Pirmoji mintis, kad “čia kažkas rimto” kai kuriuos atbaidytų, tik ne Jovitą su Luku. Nors praktiką jiems siūlė gerai žinomi bankai, draudimo įmonės, tačiau vienas svarbiausių pasirinkimo kriterijų buvo faktas, kad “Day Q” – išimtinai su analitika dirbanti įmonė. Galutinai susitarus, prasidėjo tikras dviejų mėnesių sprintas: daug skaitymo, bandymų atlikti pirmąsias užduotis, klaidos ir jų taisymai, bendravimas su patirtį turinčiais “Qlik” konsultantais. Šiandien Jovita ir Lukas pasakoja, kad jiems patiko, jog šioje veikloje nėra pastovumo, kad kasdien laukia nauji iššūkiai, kad darbas yra kūrybiškas ir nemonotoniškas. Didelį įspūdį jauniems žmonėms paliko ir tai, kad iš senai įmonėje dirbančių konsultantų jautė palaikymą bei susidomėjimą, ypač tada, kai jie užsukdavo su sunkiau išsprendžiamomis užduotimis. “Mums patiko, kad čia net prie pietų stalo virtuvėje bandoma surasti sprendimus, kad idėjomis dalinamasi, o akys vis dar dega, nors žmonės čia dirba jau ilgą laiką”, – kalbėjo Jovita.
Pirmasis studentų darbas buvo padaryti pasaulio pastatų analizę, naudojantis “Qlik Sense” įrankiu: jiems skirtas mokytojas (mano kolega Marius Rubinas) davė nuorodas į lig šiol nematytą analitikos įrankį, instrukcijas, “Wikipedia” nuorodą, ir tiek. Užduoties įgyvendinimui prireikė poros savaičių, – juk reikėjo įgyti bent minimalų kiekį “Qlik Sense” žinių. Abu studentai tą pačią užduotį atliko skirtingai. Po demonstracijos mokytojas labai nepagyrė, o, atvirkščiai, pasunkino užduotį ir uždraudė eiti lengvuoju keliu (duomenų užkelti tiesiog iš Excel neleido, – teko keliauti sudėtingesniu ir dar daugiau žinių reikalaujančiu keliu). Dar dvi savaites laukė darbas prie “Qlik Sense” vadovėlių ir ten esančių užduočių sprendimo. Galbūt, tai ir nebuvo įdomiausia praktikos dalis, bet be jos sunku įsivaizduoti ir rimtesnės užduoties sėkmę. Ta rimtesnė ir pagrindinė jų praktikos užduotis, – “Sodros” duomenų analitinė aplikacija su “Qlik Sense”, kuri sėkmės atveju bus viešai naudojama ir paskelbta svetainėje www.bifree.lt. Jovita ir Lukas su dideliu entuziazmu krito į šį darbą, teko skirti savaitgalius ir ilgai diskutuoti, ieškant geriausių skaičiavimo variantų, atvaizdavimo galimybių ir pan. Geros mintys gimdavo ir kelionėje Kaunas-Vilnius-Kaunas. Kasdienės konsultacijos su įmonės senbuviais neabejotinai irgi pildė žinių bagažą. Kaip sakė Jovita ir Lukas: “Norėjosi padaryti švariai, apgalvotai ir tiksliai”. Pradėjo, žinoma, nuo pavyzdžių paieškų lietuviško interneto erdvėje, bet tas, kas buvo lig šiol sukurta Lietuvoje, pasirodė neįdomu, nepatogiai valdoma, neintuityvu ir nevizualu. Geriausiu pavyzdžiu tapo aukščiau minėtoje interneto svetainėje patalpinta “BIfree” analitinė aplikacija pardavimų duomenims analizuoti: norėjosi, kad naujas sprendimas derėtų su jau esančiu, todėl buvo nutarta kurti panašios naudotojo patirties ir spalvinės stilistikos aplikaciją. Kaip sako studentai: “Kokybės buvo siekiama nuo pirmųjų žingsnių, tad viskas buvo daroma tvarkingu eiliškumu: “script’as, load’as, viskas sukelta į QVD “failus”, parengta dokumentacija…” Analitinei aplikacijai įgijus formą ir pasiekus galutinę stadiją, buvo imtasi spalvų, lygiavimo, raidžių dydžių, bendros stilistikos, taškų, kablelių ir pan. “Norėjosi, kad veiktų taip: užeini į bifree.lt, atsisiunti aplikaciją, pabandai ir norisi naudotis”, – sako Jovita.
Paskutinę praktikos dieną Jovita ir Lukas į biurą atvyko su dideliais naminiais pyragais ir…”Sodros” analitinės aplikacijos prezentacija. Matydami jaunų žmonių entuziazmą, rinkomės norėdami ir pažiūrėti, ir palaikyti, ir padėkoti. Tai buvo vienas geriausių penktadienio vakarų: kolegiška ir draugiška studentų sukurtos aplikacijos analizė, diskusijos, klausimai, nedidelės dovanėlės ir…abipusis įsipareigojimas darbuotis kartu ateityje. Apsigynę savo bakalauro darbus, pasisėmę patirties JAV, Jovita ir Lukas pradės dirbti “Day Q” komandoje.
O “Sodros” duomenims analizuoti skirta analitinė aplikacija po minimalių patobulinimų bus patalpinta www.bifree.lt.
Parengė: Lina Kriukelienė, Day Q marketingo ir mokymų vadovė, l.kriukeliene@dayq.eu.