Sunku patikėti, kad jau balandis ir turime antrąjį šiais metais Qlik atnaujinimų paketą. Pirmasis pasirodė vasario mėn. ir buvo neįtikėtinai gausus, – atrodė, kad balandžio mėn. naujienų sulauksime mažiau. Nieko panašaus! Skaitykite mūsų tekstą žemiau: didžiąją dalį šįkart sudarys vizualizacijų naujienos, bus šiek tiek techninių naujienų ir, žinoma, pasidalinsime, kas naujo NPrinting. Neabejojame, kad rasite atnaujinimų, kurie bus jums naudingi ir kurių seniai laukėte. Šiais metais Qlik techninė komanda darbuojasi itin produktyviai.
Atsisiųsti žemiau esantį tekstą pdf formatu: Qlik Sense April 2020 – Day Q konsultantų paaiškinimas
Organizacinės struktūros diagrama
Plėtinių (angl. Extension), kuriuos palaiko Qlik (jie yra “Visualization bundle” skiltyje), sąrašas pasipildė nauja – organizacinės struktūros (angl. Org chart) – diagrama. Žemiau pateiktame pavyzdyje matome, kad vieną darbuotoją atitinka viena kortelė, o jam pavaldžių žmonių skaičius nurodytas po kortele esančiame stačiakampyje, kuris nuo paspaudimo suskleidžia ar išskleidžia hierarchinį medį. Grafiko nustatymuose galite pakeisti kortelių fono spalvą, aprašymą, teksto ir kortelės rėmelio spalvą. Taip pat galite nustatyti hierarchijos išskleidimo lygį. Nors ši diagrama, panašu, nebus dažnai naudojama dėl savo specifiškumo, tačiau vis tiek malonu matyti „Qlik“ įsipareigojimus kaskart pasiūlyti vis įvairesnių tipų diagramas.
Praktinis patarimas, kaip susikurti organizacinės struktūros diagramą:
Pasirinkite dimensiją “DarbuotojoID” (angl. EmployeeID) ir “VadybininkoID” (angl. ManagerID). Šiuos du laukus turi sieti hierarchinė priklausomybė.
Prie DarbuotojoID dimensijos pasirinkite:
Card title – lauką su darbuotojo vardu ir pavarde;
Card sub-title – lauką su pareigų pavadinimu;
Card description – parašykite atlyginimo skaičiavimo išraišką;
Card background color – įrašykite spalvą arba įdėkite lauką, kuriame yra nurodyti spalvos kodai, arba parašykite išraišką, pagal kurią bus apskaičiuojama spalva.
Žymos (skirtukai) ir pasidalinimas jomis
Šis patobulinimas buvo tikrai daugelio lauktas. Žymos (angl. Bookmark) tapo dar prasmingesnės, nes atsirado galimybė jas publikuoti ir pasidalinti su kolegomis. Ir ne tik tai! Žymos nuo šiol turi daugiau galimybių: viena iš jų – galimybė deaktyvuoti nukreipimą į puslapį, kuriame žyma buvo sukurta (išjungus “Save sheet location” mygtuką), kita – išsaugoti vizualaus objekto išdėstymą (angl. Layout), pavyzdžiui, rikiavimo nustatymus, stulpelių ir eilučių suskleidimą/išskleidimą suvestinių lentelėje.
Kai sukuriama žyma, ją pakelbti galima paspaudus dešinįjį pelės klavišą ir pasirinkus Publish. Tokiu būdu ši žyma tampa matoma visiems, kurie turi teisę matyti aplikaciją. Taip pat galima dalintis žymomis, pasirinkus Copy link ir nukopijavus sugeneruotą nuorodą:
Verta paminėti, kad galite spausti Copy Link ir tuomet, kai žymos nesate paskelbę, – Qlik’as primins, kad pirmiausia ją reikia paskelbti. Jei to nepadarysite, sugeneruota nuoroda nebeveiks.
Procentinės dalies atvaizdavimas
Stulpelinėje, kombinuotoje, linijinėje diagramose ir lentelėje atsirado galimybė pasirinkti procentinės rodiklio reikšmės atvaizdavimą. Anksčiau šiomis galimybėmis naudodavosi pažengę naudotojai, nes tai reikalavo gilesnių Qlik žinių.
Dabar gi pakaks pasirinkti Relative numbers…
…ir nustatyti, kaip procentinės reikšmės apskaičiavimas turėtų priklausyti nuo parinkčių. Galimi atvejai:
- Procentinės reikšmės yra paskaičiuojamos nuo bendros vertės ir persiskaičiuoja nuo daromų parinkimų (Selection scope = “Current Selection”);
- Procentinės reikšmės yra paskaičiuojamos nuo bendros vertės ir nesikeičia darant naudojamos dimensijos parinkimus (Selection scope = “Disregard Selection”);
- Procentinės reikšmės yra paskaičiuojamos nuo pasirinktos reikšmės ir nesikeičia darant naudojamos dimensijos parinkimus (Selection scope = “Select a field value”).
Šiuos visus atvejus pailiustruosime žemiau pateiktu pavyzdžiu.
Lentelėje turime pateiktus 2015-2018 metų faktinius pardavimus (stulpelis “Sales”) pagal prekių kategorijas. Papildomai yra sukurti trys procentiniai rodikliai, panaudojant Relative numbers funkcionalumą:
- “Current” – procentinės reikšmės paskaičiuotos nuo bendros krepšelio vertės, kuri keičiasi darant parinkimus;
- “Disregard” – procentinės reikšmės paskaičiuotos nuo bendros krepšelio vertės ir ji nesikeičia, renkantis atskiras kategorijas;
- “Cmp Babywear” – procentinės reikšmės paskaičiuotos nuo pasirinktos reikšmės ir nesikeičia, renkantis atskiras kategorijas. Šiuo atveju, procentinės reikšmės yra paskaičiuotos nuo prekių kategorijos „Babywear“. Sakykime, „Babywear“ pardavimai yra 100 procentų, tuomet atitinkamai yra paskaičiuojamos kitų kategorijų procentinės išraiškos. Pvz., jeigu „Babywear“ pardavimai yra 139 540 dolerių (ir tai yra 100 procentų), tai „Bath Clothes“ yra .
Pasirinkus abi “Footwear” kategorijas matome, kad stulpelio “Current” reikšmės pasikeitė, nes bendra krepšelio vertė pakito. Tuo tarpu “Disregard” ir Cmp “Babywear” stulpelių reikšmės liko tokios pačios, nes šių stulpelių reikšmės nepriklauso nuo kategorijos pasirinkimų.
Taip pat galime apibrėžti, kokių dimensijų apimtyje turi būti paskaičiuojamos procentinės reikšmės:
- Visų dimensijų apimtyje;
- Vienos dimensijos apimtyje.
Žemiau pateiktoje lentelėje matome, kad stulpelio “Current (No)” procentinės reikšmės yra paskaičiuotos, atsižvelgiant į abi – “Year” ir “Quarter” – dimensijas, esančias lentelėje. Tuo tarpu stulpelio “Current (Year)” reikšmės yra paskaičiuotos, “Year” dimensijos apimtyje.
Stulpelinėje diagramoje tai atrodytų taip:
Puslapio veiksmų sąrašas, arba puslapio aktyvikliai (angl.Sheet triggers)
Funkcionalumas, atkeliavęs iš QlikView. Pasidavėme beieškodami tikslaus lietuviško vertimo “Sheet triggers” temai, nors “Google” pasiūlė gana smagų variantą – “Puslapių aktyvikliai”. Gal pamažu priprasime.
Puslapio galimybių sąraše atsirado skyrelis “Actions”: jame galima pasirinkti veiksmą, kuris įvyksta atsidarius puslapį. Vienam puslapiui gali būti priskirti ir keli veiksmai:
Veiksmai gali būti susiję su parinktimis, žymėmis, kintamaisiais. Pilnas veiksmų sąrašas:
Suvestinės (angl. Pivot) lentelės atnaujinimai
Be anksčiau buvusios galimybės išsaugoti suvestinės lentelės išdėstymą su žyma (skirtuku) atsirado labai laukiamas funkcionalumas – rūšiavimas pagal pirmąjį rodiklį. Tiesa, rūšiavimas pagal pirmąjį rodiklį veiks tik tada, jei dimensijos bus tik lentelės eilučių dalyje, o rodikliai – lentelės stulpeliuose, bei bus įjungtas tarpinis sumavimas (angl. Subtotal):
Taip pat nuo šiol galima nurodyti, kokia tvarka bus rūšiuojamos dimensijų reikšmės paieškoje.
Pasirinkus Auto, rūšiuos pagal pagrindinę rikiavimo taisyklę (dažniausiai abėcėlės tvarka). Pasirinkus Inherit from dimension, rūšiuos pagal taisykles, kurios yra nurodytos kiekvienai dimensijai:
Patobulinimas lentelėse ( angl. Table Improvement)
Atsirado papildomas būdas URL nuorodų naudojimui lentelėje. Nuo šiol galima paieškoje naudoti ne tik nuorodą, bet ir etiketę (angl. Label).
Žemiau yra sugretinti du būdai:
Paieška naudojant nuorodą
- Kaip dimensija naudojama nuoroda.
- Pasirenkame Representation=Link, Link setting=Add label.
- Pridedame lauką, kuris bus atvaizduojamas lentelėje.
Paieška naudojant etiketę
- Kaip dimensija naudojamas laukas, kuris bus atvaizduojamas lentelėje.
- Pasirenkame Representation=Link, Link setting=Add URL.
- Pridedame nuorodą.
Stulpelio užfiksavimo esamoje būsenoje galimybė, naudojantis įrenginiais liečiamaisiais ekranais
Qlik Sense balandžio mėn. versijoje atsirado galimybė išjungti gamyklinius slankiklio (angl. Native scroll) ir pasirinkti stulpelio fiksavimo (angl. Column freeze) esamojoje būsenoje funkciją.
Žemėlapio atnaujinimai
Žemėlapis taip pat buvo atnaujintas:
- Didžiausias galimas objektų skaičius Taško (angl. Point layer) ir Srities (angl. Area layer) sluoksniuose buvo padidintas iki 50.000.
- Žemėlapyje nebeliko Qlik logotipo.
- Atsirado galimybė renkantis spalvinimą ar dydį pagal rodiklį nurodyti skaičių formatą.
KPI lango atvaizdavimo pakeitimai
Anksčiau KPI objekto šrifto dydis priklausė nuo objekto dydžio ir teksto ilgio – tai vadinamasis Responsive funkcionalumas. Nuo balandžio mėn. papildomai atsirado dvi naujos parinktys:
- Fluid: šrifto dydis priklauso nuo objekto dydžio;
- Fixed: šrifto dydis nekinta.
Pasirenkate:
Pirmasis KPI objektų stulpelis gaunamas pasirinkus “Responsive”, antrasis – pasirinkus “Fluid”, trečiasis – pasirinkus “Fixed”:
Praktiniai patarimai:
Susikūrus KPI objektą, Presentation skiltyje pasirinkite Layout behavior (Responsive/Fixed/Fluid) ir Font size (Small/Medium/Large).
Parametrizuotos papildomos informacijos (angl. Custom Tooltips) pakeitimai
Atsirado galimybė stulpelinėje (angl. Bar chart), kombinuotoje (angl. Combo chart), žemėlapio (angl. Map), sklaidos (angl. Scatter plot) ir „medžio“ tipo (angl. Treemap) diagramų papildomos informacijos languose nerodyti pagrindinių rodiklių reikšmių.
Pateiktame pavyzdyje pagrindinis rodiklis yra Sales, bet papildomos informacijos lange rodoma tik COS reikšmė:
Praktiniai patarimai:
Norėdami nerodyti pagrindinių rodiklių reikšmių, pažymėkite varnele Hide basic rows.
Aplikacijų perkrovimas su aplikacijos savininko teisėmis
Šioje versijoje atsirado galimybė pasirinkti, jog aplikacijos persikrautų tik su tomis teisėmis, kurias turi aplikacijos savininkas. Duomenų perkrovimo saugumas irgi tapo labiau kontroliuojamu: nuo šiol kiekvienai aplikacijai galima priskirti naudotoją, kuris turės tik tai aplikacijai reikalingus prisijungimus prie duomenų šaltinių. Šį nustatymą (angl. Impersonation) galima rasti QMC Service Cluster skiltyje:
Kas naujo Qlik NPrinting?
Atsirado galimybė siųsti sugeneruotas ataskaitas elektroniniu paštu gavėjams, kurie yra dinamiškame sąraše. Toks sąrašas gali būt sukurtas Qlik NPrinting sistemoje, pridedant naujus laukus arba formuojant kaip kintamuosius Qlik Sense sistemoje. Taip pat nuo šiol Qlik Nprinting galima instaliuoti Microsoft Windows 2019 operacinėje sistemoje.
Išvados:
Sutikite, metų pradžia tikrai įspūdinga: QlikTech technikų komanda siūlo vis daugiau naujo funkcionalumo, vis įvairesnių duomenų vizualizavimo galimybių, – mums, naudotojams, tai reiškia geresnes patirtis dirbant su reguliariai tobulinamais Qlik įrankiais. Su balandžio mėn. versija atsiradęs dalinimasis žymomis ženkliai pagerins bendradarbiavimą, puslapių aktyvikliai pagreitins ir palengvins pasirinkimų galimybes, o procentinės dalies atvaizdavimo funkcionalumas praturtins analizės galimybes, įdedant mažiau pastangų.
Šaltiniai:
What’s new in Qlik Sense April 2020?
Qlik Sense April 2020 Release – A Qlik Luminary’s Guide
What‘s new – Qlik Data Analytics 2020 April (video)
Qlik Data Analytics – April 2020 Feature Demonstration (platesnis video)
Parengė:
Tatjana Serapinienė, Qlik Sense programuotoja
Simona Klebonaitė, verslo analitikos projektų vadovė
Day Q, UAB
Qlik Master Reseller partneris Baltijos šalyse
Visada atsakome: info@dayq.eu