Qlik Sense naudotojus pasiekė pirmasis atnaujinimų leidimas šiais metais. Šiame pakete Qlik ir toliau tobulina naudotojo sąsajos patogumą (UI), plečia plėtinių paketų (extension bundles) palaikymą, taip pat dalinasi naujiena “Android” operacinės sistemos naudotojams – mobiliąja aplikacija. Žinoma, tai tik dalis atnaujinimų, – apie jau išvardintus ir papildomus skaitykite tekste žemiau.
Vieno puslapio aplikacijos dinamika (Single page application flow)
Didžiausias ir svarbus pokytis Qlik Sense vasario versijoje – patobulintas navigavimas. Atnaujinta įrankių juosta (toolbar) reiškia, kad naršymas bus dar greitesnis ir patogesnis. Naviguoti tarp duomenų apdorojimo lango, analizės, kūrimo ir pristatymų demonstravimo langų (sections) bus galima spaudžiant pasirinkimus viršutinėje juostoje, o ne atidarant meniu, kaip buvo anksčiau (žr. paveikslėlyje žemiau).
Nuo šiol naudotojo atliekami pakeitimai duomenų modelio (Data Model) ir duomenų redagavimo (Data Editor) dalyse bus saugomi automatiškai. Reikia įsidėmėti, kad perėjus į kitą puslapį, ankstesnis bus išsaugotas ir anuliavimo (Undo) galimybės neliks.
Vizualizacijos plėtinių paketas (Visualization bundle)
Dar viena naujiena – pilnai palaikomų vizualizacijų paketas: piltuvėlio diagrama, “Sankey” diagrama, radaro (spindulinė) diagrama, šiluminė diagrama (heat map), Multi-KPI objektas, “žodžių debesis” (word cloud). Šie plėtiniai suteikia daugiau duomenų atvaizdavimo galimybių. Detaliai paaiškinama šiame video, o trumpai apie kiekvieną diagramą skaitykite toliau.
Piltuvėlio diagrama (Funnel Chart)
Piltuvėlio diagrama – tai diagrama, vaizduojanti nuoseklius proceso etapus ir jų seką. Kiekvienas etapas mažėja savo apimtimi, t.y. tampa siauresne praėjusio etapo dalimi. Mažėjimas yra laipsniškas ir tai suteikia diagramai visiems pažįstamą piltuvėlio formą. Tokio tipo diagrama leidžia stebėti kiekvieno etapo apimtį bei palyginti jos dydį su prieš tai buvusiu etapu.
Piltuvėlio diagrama puikiai tinka, kai norima atvaizduoti pardavimų procesą ir analizuoti kiekvieno etapo tikėtinas pajamas. Taip pat nustatyti galimas problemines sritis ir pardavimo proceso kliūtis. Piltuvėlio diagrama dažnai naudojama, kai norima iliustruoti internetinės svetainės lankytojų tendencijas: kiek lankytojų atsidarė pagrindinį puslapį, paspaudė naujienų skiltį, atsidarė naujausią pranešimą ir pan. Dar vienas piltuvėlio diagramos pavyzdys – internetinės prekybos proceso etapų analizė. Pavyzdžiui, viršutinėje diagramos dalyje galime vaizduoti visus užsakymus, žemiau – užsakymus, kurie ruošiami pristatymui, dar žemiau – įvykdytus užsakymus, atšauktus užsakymus ir grąžinimus.
Detalesnis paaiškinimas, kokiais atvejais verta rinktis piltuvėlio diagramą duomenų vizualizacijoje ir kaip ją susikurti Qlik Sense aplikacijoje, – šiame video.
“Sankey” (srautų) diagrama
“Sankey” diagrama (airių kapitono ir inžinieriaus Matthew Sankey 1898 m. sukurta diagrama: joje garsusis inžinierius atvaizdavo garo variklio energijos suvartojimo efektyvumą) – specifinė srautų diagramos atmaina, kurioje linijos nurodo srauto ryšius tarp atskirų procesų, o jos storis yra proporcingas šio ryšio stiprumui arba srauto reikšmei. Tai geras įrankis vizualizuoti asociacijas tarp duomenų elementų.
“Sankey” diagrama reikalauja bent dviejų dimensijų ir vieno rodiklio (vienu metu galima naudoti iki 5 skirtingų dimensijų). Ši diagrama buvo sukurta energijos srautų atvaizdavimui, bet dabar jos panaudojimas kur kas platesnis. “Sankey” diagrama gali atvaizduoti tiek proceso etapus, tiek proceso eigos intensyvumą. Tarkime, “Google Analytics” naudoja “Sankey”, vaizduodami lankytojų judėjimą tarp internetinės svetainės puslapių. Kitas pavyzdys: įsivaizduokite vienos prekės srautą tarptautinėje prekyboje. Vienos šalys ją eksportuoja, kitos importuoja. Kai prekiauja tik dvi šalys, viskas paprasta. Bet globaliame pasaulyje, kur prekyba vyksta tarp daugybės šalių ir svarbu parodyti visus galimus aspektus ir santykius, duomenų išaiškinimas apimtų kelis lapus. Tačiau visi tie sudėtingi prekybiniai santykiai gali būti lengvai atvaizduojami vienoje “Sankey” diagramoje.
Detalesnis paaiškinimas, kokiais atvejais verta rinktis “Sankey” diagramą duomenų vizualizacijoje ir kaip ją susikurti Qlik Sense aplikacijoje, – šiame video.
Naujosios “Sankey diagramos ir originali (XIX a.):
Radaro (spindulinė) diagrama
Radaro diagrama vaizduoja dvimatį grafiką, kuriame radialinės ašys rodo dviejų dimensijų priklausomybę.
Radaro diagramai reikalingos dvi dimensijos ir vienas rodiklis. Y ašis eina iš centro į išorę, o X ašis yra diagramos išorinis perimetras. Kiekviena rodiklio reikšmė rodo atstumą nuo diagramos centro: diagramos centre yra mažiausia vertė, o išorėje – didžiausia. Taigi, radaro diagrama susideda iš tolygiai aplink centrinį tašką išdėstytų pirmosios dimensijos reikšmių. Kiekviena antrosios dimensijos reikšmė išskaidoma pagal pirmąją dimensiją. Rodiklio vertė, atitinkanti abiejų dimensijų reikšmes, yra atvaizduojama tašku. Linijos jungia duomenų sekas (taškus) ir sukuria žvaigždės ar apskritimo formą.
Radaro diagramos yra ypač naudingos, kai norima lyginti pagal skirtingus laikotarpius, grupes, ypatybes, parametrus ir pan. Štai daugeliui lengvai suprantamas pavyzdys: planuojate pirkti išmanųjį telefoną. Radaro diagrama padės jums palyginti kelis skirtingus prekės ženklus pagal parametrus: ekrano dydį, baterijos veikimo trukmę, foto kameros kokybę, atminties talpą.
Detalesnis paaiškinimas, kokiais atvejais verta rinktis radaro diagramą duomenų vizualizacijoje ir kaip ją susikurti Qlik Sense aplikacijoje, – šiame video.
Šiluminė (spalvinė) diagrama (Heat Map)
Šiluminė diagrama skirta atvaizduoti palyginamus duomenis, kurių reikšmės yra pateikiamos spalviniais deriniais. Tokia diagrama gali atvaizduoti didelius duomenų kiekius, nes jų vertės pakeičiamos spalvomis, – tai leidžia lengvai suprasti ir analizuoti informaciją.
Šiluminei diagramai reikalingos dvi dimensijos ir vienas rodiklis. Diagramoje atvaizduojamos reikšmės pagal jų dydį ir bendrą reikšmių vidurkį. Kiekviena reikšmė turi skirtingą spalvos intensyvumą, – taip “gimsta” žemėlapis.
Šiluminės diagramos nauda atsiskleidžia, kai norima lengvai ir suprantamai atvaizduoti didelį palyginamų duomenų kiekį. Pavyzdžiui, palyginti pardavimus ar apsilankiusių klientų skaičių pagal parduotuvės dydį ir darbo valandas. Šiluminė diagrama gali būti skirta nustatyti investicijų prioritetus ir išryškinti susirūpinimą keliančias sritis.
Detalesnis paaiškinimas, kokiais atvejais verta rinktis radaro diagramą duomenų vizualizacijoje ir kaip ją susikurti Qlik Sense aplikacijoje, – šiame video.
Multi-KPI (daugiarodiklinis) objektas (Multi-KPI chart)
Multi-KPI plėtinys (extension) naudojamas, kai norima paprastai ir aiškiai atvaizduoti vieno ar kelių rodiklių vertes pagal dimensiją. Atskira KPI vertė sukuriama kiekvienai dimensijos reikšmei. Kiekvieną sukurtą elementą galima atskirai formatuoti, pavyzdžiui, keisti spalvą, piktogramą, pavadinimą, dydį, šriftą, lygiavimą, stilių. Dar vienas funkcionalumas – kiekvieną KPI elementą galima susieti su kitais vizualizacijos puslapiais, t.y., paspaudus ant vieno KPI automatiškai pereinama į kitą aplikacijos puslapį.
Multi-KPI objektas reikalauja bent vieno rodiklio. Papildomai galima pridėti vieną dimensiją ir daugiau rodiklių (ne daugiau 15). Diagrama vienu metu gali atvaizduoti iki 80 skirtingų KPI elementų.
Multi-KPI objekto nauda puikiai atsiskleidžia vaizduojant esminius veiklos rodiklius, pavyzdžiui, norint matyti bendrą įmonės apyvartą arba detalizuotą vaizdą pagal šalis, prekių grupes, parduotuves.
Detalesnis paaiškinimas apie Multi-KPI objektą – šiame video.
“Žodžių debesis” (Word Cloud)
Paprasta, bet efektyvi vizualizacija: atvaizduoja raktinius žodžius, esančius teksto ar duomenų rinkinio fragmente, kiekvienam iš jų priskiriant skirtingą šrifto dydį, kuris priklauso nuo matavimo reikšmės. Kuo didesnis šriftas, tuo svarbesnė reikšmė. “Žodžių debesies” diagrama reikalauja vienos dimensijos ir vieno rodiklio. Rodiklis turi būti pasirenkamas pagal tai, ką norima atvaizduoti. Pavyzdžiui, pagal žodžių naudojimo dažnį ar svarbą. Diagramoje patys galite rinktis teksto atvaizdavimo parametrus: spalvas, dydį, teksto pakrypimo lygį.
Detalesnis paaiškinimas – šiame video.
Tinklinės struktūros diagrama (Network chart)
Tokia diagrama naudojama tais atvejais, kai norima atvaizduoti duomenų hierarchinę struktūrą: elementų tarpusavio ryšius ir užimamą poziciją visoje struktūroje. Ji leidžia pamatyti apibendrintą arba labai detalų vaizdą – detalumo gylis nėra neribojamas.
Tinklinės struktūros diagrama reikalauja keturių dimensijų (papildomai pridedama ne daugiau trijų rodiklių). Diagramai galima naudoti skirtingus stilius, spalvas ar dydžius atskiriems hierarchijos lygiams.
Tokio tipo diagrama dažnai taikoma kompiuterių ar telekomunikacijų tinklų, kurių elementai yra kompiuteriai, spausdintuvai, maršrutizatoriai, ir pan., atvaizdavimui. Tinklinės struktūros diagrama padeda kontroliuoti, planuoti, palaikyti prietaisų sąsajas, stebėti pokyčius ir problemas, rengti techninę dokumentaciją. Dar vienas galimas tokios diagramos panaudojimo pavyzdys – įmonės valdymo struktūros ir darbuotojų pavaldumo vaizdavimas.
Kaip naudotis tinklinės struktūros diagrama, – šiame video.
Veiklos rodiklių skydelio paketas (Dashboard Bundle)
Dalinimosi (Share) mygtukas
2018 metų lapkričio versijoje pristatytas paketas taip pat sulaukė atnaujinimo, – pirmiausia, tai yra dalinimosi (share) mygtukas. Seniai lauktas funkcionalumas pagaliau yra pristatytas kaip autorinis plėtinys (extension). Jis leidžia pasidalinti tomis parinktimis, kurias matote patys. Paspaudus mygtuką yra sugeneruojama URL nuoroda į tą pačią Qlik Sense aplikaciją su tais pačiais pasirinkimais, kurie buvo atlikti esamuoju metu. Nuoroda automatiškai nukopijuojama ir yra paruošta dalinimuisi. Paprasta ir praktiška.
Dolerio ženklo išplėtimo peržiūra (Dollar-sign expansion preview)
Puikus funkcionalumas aplikacijų kūrėjams, kuris padės lengviau aprašyti rodiklius panaudojant kintamuosius (variables). Formulių redagavimo lange (expression editor) aprašius rodiklio skaičiavimo logiką, žemiau matysite detalizuotą jos išraišką: kintamieji bus automatiškai pakeičiami jų reikšmėmis. Galimybė matyti reikšmes, aprašant sudėtingesnės struktūros rodiklius, palengvins darbą, – nebereiks pasikliauti nuojauta ir spėjimais.
Qlik Sense mobilioji versija
Nuo šiol Qlik Sense palaiko mobiliąją aplikaciją, skirtą ne tik “iOS”, bet ir “Android” mobiliosios operacinės sistemos naudotojams. Nors šiai dienai dar nėra galimybės naudotis be interneto prieigos (offline mode), – tai vis tiek gera naujiena.
Nuo šiol mobiliosiose aplikacijose galima atidaryti ir naudoti samplaikas (mashups) žemiau išvardintais būdais:
- Optimizuotas būdas: renkasi tuos duomenis, kurie yra saugomi lokaliai. Naudinga tada, kai neturite didelio duomenų siuntimosi plano ir nesate prisijungę prie Wi-Fi. Blogoji pusė ta, jog tie duomenys ne visada bus naujausi.
- Neoptimizuotas būdas: kiekvieną kartą atidarius samplaiką (mashup), duomenys bus siunčiami iš Qlik Sense serverio.
Visi Qlik Sense 2019 m. vasario mėn. atnaujinimai viename Qlik video. Detalus ir preciziškai parengtas atnaujinimų aprašymas anglų kalba čia.
***
Mūsų svetainėje užsisakykite naujienlaiškį ir Qlik naujienas gaukite tiesiai į savo el. pašto dėžutę. Turite klausimų? Rašykite info@dayq.eu arba skambinkite tel. 8 5 2404 616.
Informaciją rengė: Laurynas Kapačinskas, Qlik techninis asistentas | Day Q